|
Post by Merge on Sept 28, 2014 21:13:05 GMT
A few weeks ago I injured my hand and wasn't going to be able to cook. Not wanting to eat out every night that week, I bought a variety of frozen or pre-prepared dinners. My grocery bill was $100 less than usual.  And it was the most blissful, relaxed week of my working life. Plus my kids ate everything. For the past several years I've been moving more and more toward the whole foods/from scratch thing and while I agree it's the best way to eat ... I'm tired. I've generally been spending all day on Sundays shopping and/or cooking, prepping, and packaging, in addition to cooking/cleaning on week nights. There's only so much one person can do. I'm done. I'll still cook from scratch as/when I feel like it, but this morning I went for a run and this afternoon I had some shopping for me time, and I haven't done a lick of cooking all day.
|
|
|
Post by msbee on Sept 28, 2014 21:35:27 GMT
with the exception of cereal and bread I cook most meals from single item ingredients. I could make my own bread but I eat too much of it when it is hot and fresh. I have no self control when it comes to fresh out of the oven bread.
I make my own taco seasoning, sauces, gravies etc. For me it's about knowing what is in my food, my cooking is better than most of what I can buy or go out and get but the biggest thing is many of the additives and preservatives make me throw up. If I am okay with throwing up most meals I eat I could eat out or buy ready made/ frozen items. For me the best thing is to cook my meals.
A hybred meal for me is chicken and dumplings made with chicken I canned and with bisquick. This allows me to have something hot and decent in about 20 mins. I eat a lot of soups. They are easy, inexpensive and best of all they are great for my lunches at work.
|
|
|
Post by freecharlie on Sept 28, 2014 21:38:25 GMT
Completely with you on the bread thing. Bread I make? It gets butter and my family can eat a whole loaf. Bread from the grocery store? That's for sandwiches and we wouldnt eat it by itself.
|
|
|
Post by cindyupnorth on Sept 28, 2014 21:39:27 GMT
I don't get the love of rotisserie chicken from the stores either. Isn't that stuff like NASTY??!! it's been there for hours, it's soaked in fat, and God knows what else? it's not from scratch if ya use rotisserie chicken. Roasting a chicken has to be like the most easiest thing to cook in the world. rinse it, put it in a roasting pan sprayed with pam, salt and pepper it, and put on the lid, 350 for 2 hrs. done.
|
|
|
Post by freecharlie on Sept 28, 2014 21:42:25 GMT
I don't get the love of rotisserie chicken from the stores either. Isn't that stuff like NASTY??!! it's been there for hours, it's soaked in fat, and God knows what else? it's not from scratch if ya use rotisserie chicken. Roasting a chicken has to be like the most easiest thing to cook in the world. rinse it, put it in a roasting pan sprayed with pam, salt and pepper it, and put on the lid, 350 for 2 hrs. done. some nights I don't have two hours and don't want something made from hamburger I do love the saltones of the one in the store, but would rather have crispy skin. So, chicken from the store is total convenience and really tales the place of grabbing fast food. It isn't a planned dinner.
|
|
likescarrots
Pearl Clutcher
Posts: 2,879
Aug 16, 2014 17:52:53 GMT
|
Post by likescarrots on Sept 28, 2014 22:11:22 GMT
But just because you have it in stock in your kitchen already doesn't mean you didn't pay for it and that you won't have to replace it when you use it. It's not free! But truly-- I'm not arguing against making more stuff form scratch. I'm just saying it ain't cheap... In my mind it is free. The butter in my fridge has been there for 3 months at least. It's cost has already been absorbed into countless other recipes. It is a kitchen staple and therefore, in my mind, I do not include it's cost when I figure out the cost of a recipe because it would be stocked in my kitchen regardless. Just how my mind works.  You should fix 'the way your mind works'... butter is not cheap, maybe you haven't noticed since you haven't bought it in 3 months, but it costs almost 4 dollars/lb these days, and I'm guessing that's not the highest in the country. I don't know how much butter you're using in the recipe you broke down, but that's $1 a stick. If you want to divide the cost between x number of meals, fine, but you can't ignore that it actually does COST MONEY. Particuarly when you can buy a jar of alfredo sauce on sale for $1.50 it costs less than ONE of your ingredients.
|
|
|
Post by padresfan619 on Sept 28, 2014 22:14:42 GMT
The rotisserie chickens from my local Costco a d grocery stores are great. They are also always marked with the time they were made so you can be sure it hasn't been sitting there all day long.
|
|
|
Post by melanell on Sept 28, 2014 22:27:04 GMT
I don't consider using boxed noodles as not cooking from scratch. I think very few people actually make their own pasta. What the OP described is what I consider cooking from scratch. I agree. I can make pasta from scratch and I have done so. But for me, that is time consuming and I choose to do it occasionally as a nod to my roots not as any way to save money. Basically I treat that as an activity more than a meal.  The more I think about it, I guess I use the word/phrase "Homemade or cook at home" to describe how we cook. Cooking from "Scratch" tends to use far less pre-made ingredients. So I may make homemade mac & cheese (Because I buy the pasta) but I make cookies from scratch, because I do not use any sort of mix or whatnot. 
|
|
|
Post by cindyupnorth on Sept 28, 2014 22:27:53 GMT
Totally agree freecharlie, on the time. I usually do a roast..like a chicken, beef, pork on sunday to use for the wk.
|
|
|
Post by melanell on Sept 28, 2014 22:33:22 GMT
I like to cook from scratch not because I have to but because it tastes better than the majority of pre-packaged food IMO. Because I grew up eating home made food and I continue to eat that way I often find that pre-made food tastes too salty to me. People who eat out more often or who order in or who buy pre-made meals will tell me that they don't notice the salt at all, but my lips will burn from it many times. To make matters worse, as the years go by, I use less and less actual table salt in my cooking, so the difference becomes more and more pronounced to me.
|
|
|
Post by fiddlesticks on Sept 28, 2014 22:33:34 GMT
For me a shift happened when I joined weight watchers. It isn't cheaper for me to eat the way I do now. I am actually eating fresh fruits and veggies on a daily basis, a cost I didn't really have before. The processed stuff I was buying was cheap, especially with my couponing. Over time my cooking changed and my shopping/spendy habits have changed.
I started paying attention to what was in food, particularly processed food, and was lucky enough to have the skill and money to change the way I cook.
|
|
|
Post by melanell on Sept 28, 2014 22:37:09 GMT
In the cooler months, DH makes bread all of the time. From about Oct. through April I can count on never having to buy bread. I get really spoiled. Then the nice weather returns and DH takes his hiatus and I have to buy it again. 
|
|
|
Post by mollycoddle on Sept 28, 2014 22:41:34 GMT
Going meatless once in awhile can save money, too. I am trying a new recipe-vegan chili, made with butternut squash, black beans, peppers, canned tomatoes, onion, etc. I'll be honest; it's a cheap meal, and easy, but there is a bit of chopping to do. It is not a time saver at all. And I used canned tomatoes and beans, so it's sort of from scratch, but not really.
And now, just because I spent all of that time chopping-it's time to reward myself with one or two Harvest Pumpkin Ales. Cheers!
|
|
|
Post by chaosisapony on Sept 28, 2014 22:47:40 GMT
Mmmm....I love the crust and gravy from the cheap banquet pot pies. I always ate around the vegetables Me too. My adult mind knows that I shouldn't eat it. Oh the sodium content. But the crust and the gravy is just sooo good. And only 50 cents or so!
|
|
|
Post by Zee on Sept 28, 2014 23:07:01 GMT
I am totally stumped when I see people turn up their noses at canned beans or tomatoes. How else are you supposed to make sauces and chili when those things are not in season? Canned tomatoes put up when ripe and in-season are infinitely better than the mushy, tasteless tomatoes you find in January. Beans ate either dried, canned, or frozen out of season and I don't think you're cheating in any of those forms. Hey,I can my own tomatoes and beans (for real!) So does that make it from scratch? Let's be honest, there has been a division of labor amongst humans living in societies for ages. Not everyone made her own bread, or wine, or vinegar, or pressed her own olives into oil, or butchered an animal or wove cloth or ground flour. These threads used to bring a lot of judgment. I'm glad to see this one is a bit less preachy and a bit more honest  As for roasting a chicken and cutting it up, though? Ain't never gonna happen. I roast a bird once a year, on thanksgiving, and that is it. I buy boneless breasts only! Our occasionally a rotisserie chicken, and Cindy, they are delicious.
|
|
|
Post by utmr on Sept 28, 2014 23:35:11 GMT
In my mind it is free. The butter in my fridge has been there for 3 months at least. It's cost has already been absorbed into countless other recipes. It is a kitchen staple and therefore, in my mind, I do not include it's cost when I figure out the cost of a recipe because it would be stocked in my kitchen regardless. Just how my mind works.  By this logic both the pasta and jarred Alfredo in my pantry are free, since I stocked up a while back. Free! I win! Cheaper as compared to eating out, usually so. But not as compared to store brand convenience items. Store brand Mac-n-cheese is .50/box or so, another .50 or less for skim milk and margarine, maybe $1 for a can of tuna, and I have dinner for three for $2 or so. As compared to triple that or more for homemade Mac and cheese. Likewise jarred Alfredo runs about $2, a packet is about $1.50 plus some milk and margarine, again around $2 vs homemade - $1 for a stick of butter, $2 for cream, and about $5 for Parmesan. If someone says that scratch cooking tastes better, or is healthier, or makes them feel superior to the rest of us, I'd agree. But cheaper? No, usually not.
|
|
johnnysmom
Drama Llama

Posts: 5,687
Jun 25, 2014 21:16:33 GMT
|
Post by johnnysmom on Sept 28, 2014 23:44:24 GMT
In case anyone is looking for a roasted chicken recipe (it still takes awhile and store bought rotisserie is always gonna be faster and easier) check out Pioneer Woman's recipe. The key is fresh herbs, but it's super easy and fast (aside from the oven time). I haven't killed anyone with it yet, so it's a successful meal around here.
|
|
Deleted
Posts: 0
Aug 18, 2025 19:49:34 GMT
|
Post by Deleted on Sept 28, 2014 23:47:24 GMT
Not only does cooking at home (be it fully scratch or a convenience hybrid)take more time to prep and cook, it also adds a great deal to the clean up efforts. Many days I simply don't have the energy after work to deal with prep, cooking and the extra clean up. I want to eat and sit down.
|
|
Deleted
Posts: 0
Aug 18, 2025 19:49:34 GMT
|
Post by Deleted on Sept 28, 2014 23:58:49 GMT
I am totally stumped when I see people turn up their noses at canned beans or tomatoes. How else are you supposed to make sauces and chili when those things are not in season? Canned tomatoes put up when ripe and in-season are infinitely better than the mushy, tasteless tomatoes you find in January. Beans ate either dried, canned, or frozen out of season and I don't think you're cheating in any of those forms. Hey,I can my own tomatoes and beans (for real!) So does that make it from scratch? Let's be honest, there has been a division of labor amongst humans living in societies for ages. Not everyone made her own bread, or wine, or vinegar, or pressed her own olives into oil, or butchered an animal or wove cloth or ground flour. These threads used to bring a lot of judgment. I'm glad to see this one is a bit less preachy and a bit more honest  As for roasting a chicken and cutting it up, though? Ain't never gonna happen. I roast a bird once a year, on thanksgiving, and that is it. I buy boneless breasts only! Our occasionally a rotisserie chicken, and Cindy, they are delicious. I agree re: canned vegetables! They are great for so many things. As are frozen. They don't always replace fresh, but for many cooked dishes, they do. I'd much rather have soup made with canned tomatoes in the middle of winter, or frozen broccoli when it's out of season.
|
|
|
Post by SabrinaM on Sept 29, 2014 0:04:41 GMT
YES!! I laugh when I cook at someone else's house because I always forget to salt the potatoes!
|
|
|
Post by SabrinaM on Sept 29, 2014 0:06:51 GMT
.
Same here. I stock up in the fall months when (typically) canned vegetables are at their cheapest.
|
|
|
Post by Eddie-n-Harley on Sept 29, 2014 0:15:18 GMT
I don't get the love of rotisserie chicken from the stores either. Isn't that stuff like NASTY??!! it's been there for hours, it's soaked in fat, and God knows what else? it's not from scratch if ya use rotisserie chicken. Roasting a chicken has to be like the most easiest thing to cook in the world. rinse it, put it in a roasting pan sprayed with pam, salt and pepper it, and put on the lid, 350 for 2 hrs. done. I am pretty sure they're not allowed to sit for more than 2 hours; there are food safety laws that have to be followed. It's not particularly a problem for me, though-- if I buy it, it's going to be for dinner seven hours later, so it's going to go sit in the fridge anyhow. I don't think it's soaked in fat, unless they give it a melted butter bath before putting it on the rotisserie spit. The thing is suspended midair while it's cooking, so liquid would drip off of it. Anything in the container I think it just the chicken's natural juices-- it's not particularly opaque after it's been refrigerator.
|
|
|
Post by smokeynspike on Sept 29, 2014 0:21:46 GMT
I like cooking from scratch (well, hybrid, because I don't make my own noodles either), but I think it is more expensive as a general practice.
Melissa
|
|
Deleted
Posts: 0
Aug 18, 2025 19:49:34 GMT
|
Post by Deleted on Sept 29, 2014 0:23:56 GMT
I find it amusing that a rotisserie chicken (salt, pepper and put on a rotating cooking spindle) is not scratch. But if you put salt, pepper on a chicken and put it in the oven at home it is scratch.
Given I don't want to wait to eat after 8 pm I'm all about letting someone else pop it in the their oven. I don't have to wash the pan!
|
|
|
Post by cindyupnorth on Sept 29, 2014 0:41:54 GMT
I think that if the meat is heated, and to a certain temp..it's ok to let them sit for hours. I'm not sure of the 2 hr rule. I also am pretty sure that some of those natural juices...are natural fat they are sitting in. We also don't know how much salt is put on that bird..vs at home you control that. I sound anti rotisserie chicken don't I?? LOL. honestly I'm not. I just don't think they are as healthy and good as everyone thinks.
|
|
|
Post by maryland on Sept 29, 2014 1:24:22 GMT
I noticed a lot of us suggested on the saving money thread that we cook a lot from scratch. Seems like sometimes when I say I cook from scratch the reaction ranges from isn't that time consuming to doesn't that cost a lot? It isn't, on either account, but the perceptions are there. I thought for those of us who do cook this way, we could maybe share so that it changes the perception of how easy it really is to cook like this. For example, the other night I made Fettuccine Alfredo. I am a bit lazy, so I didn't make the pasta, and frankly I have never really got the hang of it, so I used pasta from the box. (See, even from scratch cookers use short cuts LOL) The sauce itself is easy...melt butter, saute garlic, add milk. Simmer for a few minutes, take off heat, add Parisian cheese and done. The who thing takes about as long as it does to boil the pasta. So what you guys share to take the mystery from cooking from scratch? Could you post the recipe? We love fettuchini! Just found your recipe! Thanks!
|
|
|
Post by melanell on Sept 29, 2014 1:29:26 GMT
YES!! I laugh when I cook at someone else's house because I always forget to salt the potatoes! I always put salt on the table when we have guests, because I know most people will want more salt than we use. When it's just the 4 of us, we never ever use the salt shaker. Literally I cannot recall us ever using it. 
|
|
|
Post by anxiousmom on Sept 29, 2014 1:33:42 GMT
I noticed a lot of us suggested on the saving money thread that we cook a lot from scratch. Seems like sometimes when I say I cook from scratch the reaction ranges from isn't that time consuming to doesn't that cost a lot? It isn't, on either account, but the perceptions are there. I thought for those of us who do cook this way, we could maybe share so that it changes the perception of how easy it really is to cook like this. For example, the other night I made Fettuccine Alfredo. I am a bit lazy, so I didn't make the pasta, and frankly I have never really got the hang of it, so I used pasta from the box. (See, even from scratch cookers use short cuts LOL) The sauce itself is easy...melt butter, saute garlic, add milk. Simmer for a few minutes, take off heat, add Parisian cheese and done. The who thing takes about as long as it does to boil the pasta. So what you guys share to take the mystery from cooking from scratch? Could you post the recipe? We love fettuchini! Just found your recipe! Thanks! Sure! I posted the link earlier, but it probably got buried in the thread. I also either add sauteed garlic or garlic powder to taste. alfredo sauce
|
|
|
Post by melanell on Sept 29, 2014 1:34:27 GMT
One place I know we absolutely save money by making something at home is pizza. We typically use jar sauce and make our own dough. We sue a recipe that doesn't have to rise for hours so it doesn't take up a great deal of time. We do make some of our own sauce, but space constraints mean that we will never come close to making as much as we use, so for pizza, we always use jarred sauce. But even so, it is so much less expensive than ordering pizza or even buying the pre-made ones that the grocery store sells that you only have to bake. Now, I suppose it might work out the same if we bought some of those frozen small ones that go on sale for a buck or so, but we'd have to buy so many that I still don't know that it would be cheaper, and more importantly, we hate those.  Even buying the premade shells is more costly than making our own dough. We make pancakes and waffles from scratch, which I think is cheaper than frozen pancakes/waffles or mixes, too. Certainly the homemade replacements for taco mixes, ranch dip mix, etc. are less expensive than the packets sold at the stores. And homemade soups are less expensive as well. I am sure there are times when cooking from scratch does cost more, but in many ways I find it to cost less. 
|
|
NoWomanNoCry
Drama Llama

Posts: 5,856
Jun 25, 2014 21:53:42 GMT
|
Post by NoWomanNoCry on Sept 29, 2014 1:36:27 GMT
I had a part time job years back working in a deli. I cooked their roasted chickens all the time. The seasoning we put on ours had a crazy amount of salt in it. A lot of people would called and ask if they could get a chicken with no season or light season cooked and set if aside for them. I always did.
The ovens we used never cooked the chickens In their fat...it always dripped off. When they are placed in the container though the fat settles to the bottom but its not a whole lot.
Also..ours a lot of times weren't fresh lol. If there was any left over chickens from the day before my manger made us reheat it in a regular oven and stick them out there.
Just some roasted chicken 101 for ya lol for the record I love the chickens roasted (when they are fresh and not days old!)
|
|